Poznávací znamení holičství v západním světě.

Jedná se nejčastěji tříbarevný či dvoubarevný vertikálně rotující sloupek.
Obvykle se jedná o červeno – bílo – modrou kombinaci či pouze červeno – bílou.

Holičský sloupek

Počátky tohoto symbolu jsou spojovány se službami lazebníků, kteří poskytovali službu pouštění žilou.
Postupem času se lazebníci pouštěli do stále náročnějších potupů léčení lidského těla, jako byly např. jednodušší operace či trhání zubů.
Dle pramenů měl původní lazebnický sloupek na vrcholu umístěnou misku na odložení pijavic a v jeho základně byla umístěna miska na sběr krve léčených, kterým bylo pouštěno žilou.

Po založení Ctihodné společnosti holičů (lazebníků) v Londýně roku 1308, byl cech rozdělen na dva podcechy. Holiče a lékaře – chirurgy.
U holičů bylo na vývěsních sloupcích stanoveno používání kombinace pruhů v barvách modré a bílé, zatímco lékaři – chirurgové, začali ke zviditelnění své živnosti používat sloupek celorudý.

Samotné barvy, které byly později na sloupek přidány symbolizují bílou a rudou barvu obvazů, které sušíc se a vlajíc tak ve větru upoutávaly pozornost k lazebníkově ležení.
Dnešní symboly holičství, tedy otáčející se sloupek v uvedených barvách tedy přímo evokuje vlající obvazy.

Kombinace všech tří barev najednou je zahaleno nejasnostmi.
Používání této trokolóry začali prvně používat holiči v Severní Americe odkud se tato varianta později rozšířila do Evropy. Dle pověsti si k oběma barvám přidali třetí jako výraz patriotství, aby tak měli ve znaku všechny barvy vlajky Spojených států amerických.

Dalším výkladem, dle mého však spíše z říše bájí, je určení původu barev dle červené barvy tepenné krve, bílé dle barvy čistých obvazů a modré dle barvy krve žilní. 🙂
Připomíná mi to původ barev vlajky ČR, který jsme si jako děti ústně předávaly – modrá dle barvy oblohy, červená dle krve a bílá podle sněhu. 🙂

V některých částech Asie si však prosím dejte pozor a nehrňte se při potřebě oholení místním holičem do první budovy, kterou zahlédnete označenou tímto poznávacím znamením. V této části světa se, nám už v této chvíli známým symbolem, označují i nevěstince.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *