Břitvy německé armády doby WWII na aukčních portálech

Před nedávnem mne opět rozesmála aukce břitvy značené jako břitva „SS – Lazarett  München – Dachau“ na jednom z aukčních portálů.

falzum břitvy německé armády 1
falzum břitvy německé armády 2
falzum břitvy německé armády 3

Vzhledem k tomu, že je vybavení německé armády doby před a během druhé světové války vyhledávaným sběratelským artiklem jsou takovéto předměty také často padělány. O to více, pokud je značeno jako vybavení zbraní SS.

Z tohoto důvodu jsme se s kolegou Radyxem před několika lety pokoušeli dohledat, jakými holícími prostředky byli němečtí vojáci během války vybaveni.

Zjistili jsme, že jejich erární vybavení se skládalo vesměs z klasického žiletkového strojku nejrůznějších značek. O používání břitvy, kterou by mužstvo fasovalo jsme nenašli žádné zmínky.

O to více mne vždy pobaví, když na některém z aukčních portálů naleznu nabídku břitev značených některým z německých válečných jednotek. 🙂

Samozřejmě je možné, že jsme s kolegou v archivech nehledali dosti důkladně, případně jsme nenahlédli do těch správných, nicméně mne naše bádání opravňuje k domněnce, že všechny takovéto nabídky jsou vesměs padělky.

V případě, že má laskavý čtenář tohoto článku nějaké informace o opaku mého tvrzení, prosím aby mne kontaktoval a informoval o těchto skutečnostech. Poté tento článek upravím dle dodaných a doložených informací.

Diskuze možná zde: https://forum.britva.cz/viewtopic.php?f=37&t=3304#p41508

Tímto prohlašuji, že nejsem členem žádného hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod ani takového, které hlásá národnostní, rasovou nebo třídní zášť vůči jiné skupině osob a taková hnutí nepodporuji.